به نام پروردگار دانا و توانا

دوستان سلام

قرار هست در بخش آموزش های سایت، امکانات جدیدی از فناوری های نوین، تکنیک ها و ترفندهای نرم افزاری و گاهی نرم افزارهای کاربردی آموزش داده شود.

امید آن دارم با کمک شما دوستان  این بخش به صورت مستمر به روز رسانی شود. یا حق..

 Google classroom

همانطور که می دانید گوگل امکانات زیادی را فراهم نموده که بسیاری از آنها کاربرد آکادمیک دارد. در این آموزش قصد داریم یکی از این امکانات با عنوان ”  Google classroom” را معرفی کنیم. محیطی که برای مدیریت یک کلاس مجازی طراحی شده است و مشابه یک( LMS ( Learning Management System به مدرس اجازه ارسال منابع، اشتراک گذاری محتوا، مدیریت فرایند یاددهی – یادگیری را داده و به یادگیرندگان اجازه ی مشارکت، تامل و یادگیری در گروه ، ارسال تکالیف و کلا تجربه یک یادگیری خود راهبر و شخصی شده را می دهد.

آنچه در ادامه می خوانید نگاهی به بخش ها و امکانات این محیط است.

برای شروع به مانند تمام بخش های دیگر گوگل باید اکانت گوکل داشته باشید که بعد از ورود؛ از بخش گوگل اپ ( نُه مربع کوچگ سمت راست بالای صفحه) از قسمت More  گزینه  Google classroom را پیدا کنید. 

وارد کلاس شده و از قسمت بالا سمت راست صفحه بروی علامت + کلیک کنید. در این بخش دو قسمت وجود دارد که یا شما قرار است یک کلاس تشکیل دهید به عنوان معلم/مدرس یا قرار هست به عنوان یادگیرنده وارد کلاس موجود شوید. برای منظور اول بروی گزینه create class و برای مورد دوم با داشتن کد کلاس وارد کلاس می شوید ( تصاویر زیر را دنبال کنید). 

ورود به عنوان معلم

غیر از محیط اصلی سه قسمت برای شما طراحی شده است: Stream, classwork , people .

امکان درج پست، اطلاعیه ها، انجام تنظیمات محیط کلاس از بخش STREAM  امکان پذیر است.

امکان بارگزای منابع، درج سوال، تکلیف، ارسال پست و .. از قسمت کلاس ورک امکان پذیر است.

دعوت شاگردان یا به طور کلی اعضا از طریق لینک یا ایمیل از بخش People ممکن می باشد.

به طور مثال در بخش classwork شما امکان درج سوال به منظور ارزشیابی از یادگیرندگان را دارید که بدین منظور به روی گزینه Create کلیک کرده گزینه Question را انتخاب می کنید

متن سوال و توضیحات آن را نوشته و از قسمت Due مدت زمان پایان ارسال را تعیین می کنید. نوع سوال را کوتاه پاسخ یا چند گزینه ای را انتخاب و مناسب با ان گزینه ها را مشخص می کنید از قسمت point  نمره سوال را تعیین کرده و اگر فایلی قرار هست به سوال اتچ شود از گزینه های پایین صفحه استفاده می کنید. 

می توانید سوال را در لحظه ارسال کرده یا ان را ذخیره کنید و یا برای ارسال خودکار ان زمان تعیین کنید. ارسال ان می تواند برای فرد خاص یا تمام دانش آموزان/جویان باشد. 


 در آموزش بعدی ورود به عنوان نقش یادگیرنده توضیح داده خواهد شد. 

موفق باشید